Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest obecnie bardzo rozpowszechnionym zabiegiem w kosmetyce dentystycznej. Piękny uśmiech i białe, lśniące zęby sprawiają, że czujemy się bardziej pewnie i komfortowo.

W naszym gabinecie stosujemy dwie metody wybielania zębów: Wybielanie zakładkowe i wybielanie łukiem plazmowym Sapphire.

Wybielanie zębów ma na celu rozjaśnienie koloru zębów oraz usunięcie przebarwień z powierzchni wszystkich lub wybranych zębów. Nie wybielamy zębów u Pacjentów poniżej 18 roku życia, kobiet ciężarnych i karmiących piersią.  Przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu także są uszkodzenia mechaniczne i próchnicowe zębów, stan zapalny dziąseł, zła higiena jamy ustnej, alergia na substancje zawarte w preparacie wybielającym, duża ilość wypełnień w zębach przednich oraz zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych.

Po zabiegu wybielania może wystąpić przejściowa nadwrażliwość na zimno, ciepło i powietrze oraz krótkotrwały ból. Można wtedy zastosować leki przeciwbólowe.

Wybielaniu ulegają tylko zęby naturalne. Wypełnienia oraz uzupełnienia protetyczne – korony i mosty nie ulegają wybielaniu. Zęby martwe wymagają innej procedury wybielania.

Aby uzyskać optymalny efekt wybielania trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń pozabiegowych, szczególnie przestrzeganie tzw. „białej diety”. Efekty jednorazowego wybielania utrzymują się zwykle około dwóch lat, jednak mogą być one osłabione na skutek złej higieny jamy ustnej, złych nawyków żywieniowych i stosowanych używek.

W gabinecie Dental Art proponujemy naszym Pacjentom wybielanie zębów przy pomocy łuku plazmowego Sapphire. Jest to wybielanie gabinetowe, odbywa się zawsze pod kontrolą lekarza stomatologa,  wystarczy jedna wyzyta, aby cieszyć się białym uśmiechem.

Zawsze przed zabiegiem wybielania zębów zaleca się wykonać profesjonalne czyszczenie zębów – usunąć złogi nazębne i osad. Ma to na celu wzmocnienie efektów wybielania.

Dziąsła pacjenta podczas zabiegu są zabezpieczane specjalnym preparatem, a na zęby zostaje nałożony żel wybielający. Dodatkowo, zęby są naświetlane przy pomocy łuku plazmowego. Wzmacnia to reakcje utleniania i zapewnia równomierne wybielanie wszystkich zębów – dzięki temu można uzyskać lepsze efekty wybielania.

Światło, które emituje łuk plazmowy jest zimne, nie powoduje przegrzania tkanek , jak to bywa przy wybielaniu przy pomocy lamp.

Aby jak najdłużej cieszyć się swoim nowym, białym uśmiechem należy stosować się do zaleceń pozabiegowych. Przez dwie godzimy po zabiegu należy nie jeść i nie pić nic poza wodą mineralną. Kolor szkliwa po wybielaniu stabilizuje się w ciągu 10-14 dni. Przez ten okres szkliwo zębów jest odwodnione i szczególnie podatne na wchłonięcie barwników ze spożywanych napojów i posiłków. Dlatego prze ten okres należy unikać pokarmów o intensywnych barwach ( tj. kawa, herbata, czerwony barszcz, czerwone wino, napoje typu cola, soków owocowych, jagód, ciemnych sosów, ketchupu itp.) Zalecana jest „biała dieta” – czyli pokarmy i napoje nie posiadające barwników. Nie przestrzeganie rygoru białej diety może spowodować utratę efektu wybielania. Osoby palące powinny zrezygnować z palenia papierosów przez co najmniej dwie doby po zabiegu. W dniu zabiegu należy unikać gorących i zimnych posiłków i napojów ze wzglębu na mogącą wystąpić po zabiegu przejściową nadwrażliwość.

Drugą metodą wybielania stosowaną w gabinecie Dental Art jest wybielanie zakładkowe.

Konieczne są wtedy dwie wizyty pacjenta w gabinecie. Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski. Wyciski są odsyłane do laboratorium dentystycznego. Tam technik dentystyczny wykonuję model gipsowy, a na nim wykonuje indywidualne nakładki do wybielania. Są one miękkie, bezbarwne i idealnie dopasowane do łuków zębowych pacjenta. Na kolejnej wizycie pacjent odbiera nakładki do wybielania, zestaw strzykawek zawierających preparat do wybielania zębów i zostaje dokładnie poinformowany przez stomatologa o stosowaniu.

Wybielanie nakładkowe pacjent przeprowadza sam w domu. Nakładkę należy wypełnić żelem wybielającym, nosić w nocy lub kilka godzin w ciągu dnia. Preparaty przeznaczone do wybielania nakładkowego mają znacznie niższe stężenie substancji czynnej niż preparaty używane do wybielania gabinetowego. Dlatego zabieg należy powtarzać przez około 10-14 dni.

W naszym gabinecie wykonujemy także wybielanie zębów martwych. Zęby leczone kanałowo mają do siebie to, że z czasem ciemnieją i robią się sine. Jeżeli są to zęby przednie to stanowi to problem estetyczny. Aby wybielić ząb martwy należy do komory zęba założyć odpowiedni preparat, przeznaczony do wybielania zębów martwych i zamknąć do opatrunkiem tymczasowym. Zabieg ten wymaga kilku wizyt, zwykle 3-4. Podczas kolejnych wizyt preparat wybielający jest wymieniany na nowy. Jeżeli uzyskamy odpowiednie efekty wybielania, stomatolog zakłada nowe wypełnienie.

Powrót do strony głównej