Implanty

IMPLANTY

Implant jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w związku z utratą naturalnych zębów pragną odzyskać dawny komfort, pewność siebie i piękny uśmiech.   Implant – to tytanowy wszczep umieszczony w kości, w miejscu po utraconym zębie.

Spełnia on funkcję korzenia zęba i jest filarem dla nowej odbudowy protetycznej. Implanty wykonywane są w celu uzupełnienia braku jednego zęba,kilku zębów, a także przy całkowitym bezzębiu. Czas funkcjonowania implantów nie jest ograniczony żadnymi barierami.

Implanty dają nam możliwość perfekcyjnego odtworzenia naturalnego uzębienia bez konieczności szlifowania zębów. Przywracają komfort gryzienia, mówienia, śmiania się wpływając bardzo pozytywnie na ogólną kondycję pacjentów. Przez mocny zrost z kością, zęby na implantach funkcjonują identycznie jak naturalne.

Zabieg implantacyjny czyli zabieg umieszczenia implantu w kości przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, takim samym jakie stosuje się podczas usuwania zęba. Implantolog nacina delikatnie dziąsło i wprowadza implant do kości. Nacięcie w dziąśle zostaje zaszyte, a założone szwy zostają usunięte po upływie 7 do 10 dni. Przez następne 2 miesiące w kości zachodzi tzw. proces osseointegracji, czyli zrośnięcia się wszczepionego implantu z kością.

Jeśli zabieg implantacyjny połączony był z zabiegiem regeneracji kości, wówczas proces gojenia trwa dłużej i zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Z uwagi na komfort oraz dla zachowania estetyki, na okres fazy gojenia pacjentowi zakłada się tzw. „odbudowę tymczasową, która jest nie do odróżnienia od naturalnych zębów oraz docelowych koron.

Jeśli proces wgajania się implantu przebiega prawidłowo, wykonanie ostatecznej odbudowy jest możliwe już po dwóch miesiącach.

Do typowych dolegliwości pozabiegowych należą:

obrzęk – najlepszym sposobem na zmniejszenie opuchlizny są okłady z zimnych, suchych  kompresów.   Kompres należy przykładać do opuchniętej okolicy na 20 minut z zachowaniem 20  minutowych przerw   pomiędzy kolejnymi kompresami.
krwawienie – w przypadku krwawienia należy wywierać delikatny ucisk poprzez nagryzanie wacika, który  został położony w miejscu krwawienia.
– odrętwienie – w pierwszych godzinach po zabiegu okolica pozabiegowa jest odrętwiała, jednak
stan ten nie powinien się utrzymywać dłużej niż 12 godzin.
– gorączka – w przypadku pojawienia się bólu lub gorączki, należy zażyć środki przepisane przez
lekarza.

Postępowanie po zabiegu dotyczy przede wszystkim:

– higieny jamy ustnej –  w czasie pierwszych 8 godzin po zabiegu należy unikać jakichkolwiek
ingerencji w okolicy pozabiegowej, włącznie z płukaniem

– spożywania posiłków – w trakcie pierwszych 3 dni należy unikać spożywania gorących potraw i
napojów, a także kruchych i twardych pokarmów. Należy także unikać spożywania alkoholu,  kawy, czarnej  herbaty oraz świeżych produktów mlecznych

– palenia tytoniu – zaleca się całkowite zaprzestanie palenia lub ograniczenie do minimum

 – wysiłku fizycznego – w pierwszych dniach należy unikać nadmiernego wysiłku i czynności,
które podnoszą ciśnienie,a odpoczywać najlepiej w pozycji siedzącej.

W trakcie całego procesu leczenia implantologicznego konieczne są regularne wizyty  kontrolne.